Čisté zdroje zvyšují zaměstnanost

hompačkaDomácí čisté zdroje energie v Německu zaměstnávají 10x víc lidí než uhlí. I u nás už OZE dávají práci dvojnásobku lidí proti hnědému uhlí.

V Německu dávají čisté zdroje energie práci pro 360 tisíc lidí. To je více než desetinásobek ve srovnání s uhelným průmyslem, který zaměstnává 34 tisíc pracovníků. Odvětví čisté domácí energie v samotném Německu převyšuje v pracovních místech dvojnásobně i celý sektor od těžby až po výrobu energie z hnědého i černého uhlí Německa, ČR a Polska dohromady (tedy celého uhelného středu Evropy).

Čistá místa v Česku

Ale i u nás už jsou čisté zdroje větším zaměstnavatelem než těžba a úprava hnědého uhlí. Například větrné turbíny, biomasové výtopny, solární panely či bioplynové stanice zaměstnávají už 14,5 tisíce lidí a předstihují tak hnědé uhlí, které dává práci pro necelých 7 tisíc. I konzervativní Aktualizace státní energetické koncepce ČR počítá s růstem obnovitelných zdrojů i zaměstnanosti, kterou za deset poskytnou, až na 25 tisíc pracovních míst. "A jak to asi bude vypadat, až zde stát přestane tento perspektivní sektor škrtit a bránit domácnostem vyrábět si vlastní elektřinu?“ vznáší akademickou otázku Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA.

Vláda proti čistotě

Další rozvoj čistých zdrojů energie je totiž v naší zemi zaškrcen. Vláda ustavičně klade administrativní překážky proti čistým zdrojům. Stát nyní spletí nesmyslných předpisů například brání lidem v instalaci střešních solárních elektráren. Z toho má pochopitelně radost například ČEZ. Poslanci už naštěstí projednávají vládní novelu zákona, která největší bariéry odstraňuje a zavádí i podporu pro bioplynové stanice.

Vládní novela je dobrý první krok, ale překvapivě nepodporuje nejlevnější obnovitelný zdroj – větrné turbíny. Také solární střechy budou přibývat jen tehdy, bude-li to ekonomicky výhodné, tedy podaří-li se prosadit bezdotační systém net-meteringu či pomůže-li stát s domácí akumulací elektřiny (například pomocí zatím pomalu čerpaného programu Nová zelená úsporám.

Dotace bez perspektivy

Podle výpočtů Deutche Bank přitom už za dva roky nebudou solární elektrárny v 80 procentech případů potřebovat žádnou podporu a elektřina ze Slunce bude stejně nákladná nebo levnější než ta v síti. Ceny solárních panelů totiž neustále padají a ani dočasně levná ropa nedokáže příliš zpomalit zvyšování jejich konkurenceschopnosti.

Naštěstí naši poslanci a poslankyně na sklonku minulého roku odhlasovali novelu zákona, která odstraní bariéry pro solární střechy a bioplynové stanice, ale pro větrné turbíny nikoliv. Miliardové dotace sunou miliardářům do ztrátové těžbu uhlí, což je neperspektivní," říká Koželuh. 

 Jan Piňos,  Hnutí DUHA,