Čtyři živly, kašpárek a čarodky

Velikonoce, Dny Země, čtyři živly, pálení čarodějnic, to vše jsou synonyma pro věci, které se v Přírodní zahradě u smrku Brně Kr.Poli slaví s požitkem. Letos tyto „svátky“ běží pod smrkem v týdnu od 19. do 30. dubna. I během dnů, které zde výslovně nejmenujeme, je na zahradě otevřeno: můžete přijít, posedět, nebo se třeba i válet.

(Ostatně sedění a válení je velmi oblíbená činnost všech návštěvníků, hlavně pak dětí,  zatímco šéfka – permazahradnice Libuše Mičolová raději „svou veřejnou zahradu“ stále vylepšuje, i když by nemusela. Neb jak známo, přírodní zahrady jsou pro lenochy. Jenže mezi námi, když srovnám, jak zahrádka vypadala před úpravou a po ní, má neposednost paní Libuše jisté odůvodnění.  Všechny její zlepšováky, novoty, pohrabané kousky země a ostříhané větývky jsou nejen hezké, ale taky velmi užitečné.

Ale nyní se věnujme jarnímu programu: ten je letos věnován uctění a oslavě čtyř živlů. (Jen pro úplnost: Čtyři živly jsou oheň voda, vzduch a země. Ale to ví každý. Tentokrát je v zahradě u smrku budou zosobňovat maňásci.)

 Program:

Úterý 22. dubna  10:00 - 12:00

DĚTI A JARNÍ ZAHRADA

Vítání jara s pomocí maňásků 4 živlů. Dětí sázejí byliny, sledují ptáky, čistí jezírko a pítka pro ptáky a u ohýnku si zazpívají a zatančí.

Úterý 22. dubna  14:00 - 17:00

PROBOUZÍME ZAHRADU

Happening nevidomých. Klienti Tyflo Centra a Happateliéru probouzejí zahradu básněmi, písněmi, tancem kolem ohně a  umísťováním dekorací do prostoru zahrady.

Středa 23. dubna 10:00 - 12:00

DĚTI SI HRAJÍ SE ZEMÍ

Děti ZŠ Botanická slaví Dny Země a sází keřík přátelství. Mohou tvořit z kamínků, projít se po masážní stezce či labyrintem čtyř živlů a nebo si hrát s maňásky.

Čtvrtek 24. dubna 15:00 - 18:00

ČASOVÉ RYTMY ZEMĚ

Souznění s životními cykly člověka - zážitkové setkání seniorů klubu Kutílek. Setkání je otevřeno všem zájemcům.

Úterý 29. dubna 17:00 - 20:00

KOSMOLOGIE A POSELSTVÍ MAYŮ

Další večerní setkání u mayského kalendáře. Přednáší Libuše Mičolová v zahradě, nebo v klubovně. Tentokrát se budete věnovat mayským křížům. Pokud si někdo myslí, že Mayský kalendář skončil v prosinci roku 2014, jste na omylu kalendář jede dál.

STŘEDA 30.4. - VEČER

 ČARODKY

Pálení čarodějnic je pod smrkem velmi oblíbená činnost, lítání, tanec u ohně, nebo jen posezení u ohníčku, to je moc príma činnost, která čtyři živly pokaždé připomene.

Pokud byste měli zájem uspořádat v zahradě nebo klubovně nějakou zajímavou akci, obraťte se s nabídkou či dotazem   -  e-mail: smrk.o.s@seznam.cz nebo na telefon 549 244 745,  Libuše Mičolová

 

Pavla Hobstová, text a foto, maňásek Hana Príbelová