cuketka

Cuketka za 12 Kč: Ron Finley by nepohrdal

 

cuketka
Dobrá zpráva: cuketka za 12.

Na sazenice cuketky je sice trochu pozdě, ale ještě by to dohnaly. Jedna tajná zpráva: vloni se prodávala  v Brně na Zelňáku  malá cuketka za 12 Kč. Letos je Zelňák na Moraváku a cuketky dostanete za dvacku. Ale pořád dobrý. Pro každého permazahrádkáře je nákup tak jednoduché a dobře rostoucí rostliny potupný, když si může napěstit sazenice vlastní.  Ale i když se snížíte k nákupu, nemyslím, že ztratíte   čest. Ale permakulturní partyzán z ulic L.A. Ron Finley by taky nepohrdnul. 

Považte! Za pouhých 12 Kč můžeme mít v Brně tolik muziky. Je to za pusu! Taková malá úhledná, ale zdatná sazenička se ujme klidně i na křižovatce, protože je úžasně nenáročná na péči. Když se vydaří rok, naroste za 12 korun hromada zeleniny a ještě s parádou. Stejně tak bychom si pomohli s dýní, i když tam je investice o něco vyšší, celých 22 Kč. Ale na brněnských sídlištích je místa dost a jednou se tu bude určitě osazovat i to Jižní Centrum. A čím jiným, než nenáročnou zeleninou?

Metoda pokus na sídlišti

Investuji 12 - 20 Kč a cuketka je vysazená na trávníku mezi ptačincem. Nebudu litovat! Ještě přidám pár poznámek pro permakulturisty z města, mohou se hodit.

  • Příprava půdy: Cuketka má ráda úrodnou půdu - nejlépe s kompostem.
  • Výsadba: Semena můžeme použít taky, pokud máme. Příroda to dožene.  Cuketka pro sebe spotřebuje hodně prostoru k růstu.
  • Zalévání - jediná nevýhoda: potřebuje vlhkou půdu. Zahradníci ji podpírají nosnou konstrukcí, ale může se i plazit.
  • Cuketka se trhá v létě, nejlépe o tloušťce 4 až 6 cm. To dodávám pro ty, kteří dosud viděli cuket jen v supermarketu.

Pavla Hobstová

2 komentáře u „Cuketka za 12 Kč: Ron Finley by nepohrdal

  1. To je pravda, cuketa je nenáročná a hodně plodná. Jak to teď vypadá, může být vlhké léto a nebude se muset ani zalévat.

  2. Cukety jsou velmi dobré na mnoho způsobů a dají se pěstovat i v květináčích třeba na balkoně, mám s tím dobré zkušenosti.

Komentáře nejsou povoleny.