Druhy dřevin vybírejte pečlivě

Druhy dřevin: domácí odrůdy

Druhy dřevin  vybírejte pečlivěJestli ještě někdo z permazahrádkářů má před sebou sázení stromů a keřů, nebo dokonce teprve vybírá druhy dřevin,  je už hodně minut po dvanácté. Měli bychom sebou opravdu hodit. Na své permazahradě máme pokud možno hlavně takové druhy dřevin, které pocházejí z místního kraje. Určí nám pak charakter celé zahrady.  

Jen takové druhy dřevin, které jsou zde doma, vytvoří z vaší zahrady příjemný prostor, který se stane nikou domácímu společenstvu ptáků, motýlů a dalších užitečných živočichů, kteří budou chránit zahradu před škůdci.  Tím si na své zahradě zakládáte stabilní rostlinná společenstva a proti škůdcům nemusíte používat postřiky.

druhy dřevin

Stromy starých místních odrůd dávají dobře využitelné plody, jejich konzumace znovu přichází do módy. Tak například červený dřišťál: dříve jsme jej míjeli bez povšimnutí. Bobulky jíme syrové i sušené, přidáváme jako koření do omáček k masu, dobře poslouží i jako přísada do kompotů, na čaj, likér, šťáva. Dřín: užíváme syrové i sušené plody jako kandované ovoce, šťáva, marmeláda, víno, želé, čaj, semena se melou na kávu. Střemcha a svída: jíme syrové a sušené plody, kandované ovoce, marmeládu, likér, čaj. Bez černý, růže, jeřáb: notoricky známé druhy dřevin s plodinami, které jsme ještě nedávno nebrali vážně. Dnes se jejich plody vracejí na náš stůl a taky do módy. Jsou odolné proti plísni, zavařeniny nemusí mít mnoho cukru, zkuste je nakombinovat se sladkým ovocem.

Osvícení sadaři na Moravě vracejí do svých sadů oskeruše, mohutný strom se skvělým ovocem. Oskeruši zasaďte za dům, nebo do sadu, strom bude velikánský a koruna se určitě rozprostře nad střechou domu, protože oskeruše je strom, který každý dům rozumné velikosti přeroste.

Pavla Hobstová

 

1 komentář u „Druhy dřevin: domácí odrůdy

  1. Tenhle článek mě zase zaujal, jako vlastně všechny. Moc ráda sem chodím na nápady a novinky, které jsou ještě navíc poutavě napsané. Díky. Máme rádi marmelády, kompoty a domácí koření a tohle je vynikající nápad na zpestření. Marie

Komentáře nejsou povoleny.