Akce slunečnice

Dubnový úkol: roubování

DUBEN

Roubování
Roubování

I když nám ještě trochu křehnou ruce, jaro už se nedá ničím zadržet. Chystáme roubování. Všechno se hrne na svět, aby nepromeškalo ani jediný sluneční paprsek. I kolem naší budky začíná být živo. Nezapomínáme proto ani na čistou vodu v našem ptačím napajedle. Jakmile podle nalévajících se pupenů poznáme, že začíná proudit míza, můžeme začít s přeroubováním jádrovin a peckovin. Místo srůstu později kontrolujeme a podle potřeby povolíme pásku.

Zvláště starším stromům, jejichž ovoce nám z nějakého důvodu nevyhovuje, roubováním dejme novou šanci a nespěchejme hned s jejich vykácením.

Roubování

Všechny stromy krátce před kvetením dobře pohnojíme vyzrálým kompostem a nasteleme pokosenou trávou, slámou, starým senem nebo drcenou kůrou. Tak udržíme půdu pod nimi vlhkou a kyprou a zamezíme růstu plevelů. Jen kolem kmene necháme dostatek vzduchu, nejlépe obložením většími kameny, abychom ztížili přístup škůdcům, kteří by pod mulčem mohli najít úkryt, a také abychom zabránili případnému zahnívání kmene. Přesazujeme a případně vegetativně množíme aromatické rostliny jako je máta, meduňka, dobromysl, tymián, yzop a další. Můžeme je uplatnit jako bariéru proti nevítanému hmyzu a plžům.

Rostliny z podzimních výsevů podle potřeby jednotíme nebo mezi ně sejeme a dosazujeme další druhy, s ohledem na příznivé kombinace. Například mezi petrželku dosejeme ředkvičku nebo pórek, který je pak dobře chráněn před květilkou cibulovou. Mezi rozvíjející se zimní salát dosazujeme třeba rané zelí. V našich podmínkách celkem dobře přezimují kromě zimního salátu odrůdy Humil i červenolisté kadeřavé saláty k česání. Novým sazenicím můžeme zkrátit listy, aby ztrácely méně vody, případně je dočasně přistíníme květináči. Nejšetrnější je přesazení navečer při deštivém počasí.

Na uvolněná místa mezi postupně sklízený kozlíček polníček doséváme třeba raný hrášek, červenou řepu, mangold nebo roketu.

Přeji úspěšné roubování.

 

Helena Vlašínová (Z knihy Zdravá zahrada)