Jídlo místo zbraní – Food not Bombs

Food not Bombs

Aktivisti ze skupiny Zachraňte jídlo patří k celosvětovému hnutí Food not Bombs (FNB), Jídlo místo zbran,  k anarchistickým iniciativám. Aktivisté Food not Bombs tvrdí, že kapitalistická společnost si lidského života cení méně, než materiálního bohatství. V Česku působí od roku 1988, kořeny má právě v Brně.  Členy můžeme vidět především v městských ulicích a parcích.

Recyklace jídla

Jídlo připravují členové Food not Bombs u sebe doma, někteří ve spolupráci s jiným hnutím (v Brně probíhá např. vaření u Nesehnutých). Bezplatně jej získávají ze všech možných zdrojů: z velkých skladů, pekáren a z míst, ve kterých se z různých důvodů zakázal prodej a tyto potraviny by byly zkonfiskovány. Z těchto surovin připravují například teplé obědy, nebo jinou formu. Hotové jídlo se rozdává na exponovaných místech lidem, kteří  je mohou potřebovat.

Tato  „recyklace jídla“  má poukázat na to, že příčinou světového hladu jsou především chyby v distribuci potravin, ať už úmyslné nebo nikoliv.  Aktivisté Food not Bombs také pořádají  blokády transportů zbraní, radioaktivního materiálu, nebo kampaně proti ekonomické globalizaci.

Nejsme charita

Nezávisle na nich podobné aktivity podnikají squatteři po celém západním světě, mimo jiné i v Praze  na Střeleckém ostrově. Sociologické zastoupení tvoří studenti, ekologové, squatteři, civilkáři, anarchisti, příslušníci různých aktivistických hnutí, kteří jsou mezi sebou spojeni a také se navštěvují mezi městy a mezi státy.

Přitom odmítají podobnost s charitou, kladou důraz na svou angažovanost.  Jejich hlavním cílem není pomoc chudým, to dělají charity a Armáda spásy mnohem lépe. Oni jen napravují následky špatné politiky, zatímco aktivisté jim chtějí předcházet. Rozdávání jídla považují především za protestní akci, která upozorňuje na plýtvání jídlem a zároveň na světový hlad.

„Většina našich strávníků chodí pravidelně, jsou to staří známí, některé vídáme pravidelně třeba dva, roky. Oni zřejmě zůstávají, zato my se střídáme. Po nás berou službu mladší ročníky, “ říká aktivistka Food not Bombs  Bára Bakášová z Brna.  Dodává, že během posledního roku s kolegyněmi vypozorovala, že se řady strávníků rozrostly i některé důchodce, především muže. "Je vidět, že potraviny začínají být pro některé lidi opravdu drahé. "

Parta z IDETu

Brněnská skupinka Jídlo místo zbraní funguje od roku 2001, vznikla v souvislosti s akcí  hnutí Nesehnutí. Ti demonstrovali na zbrojařskému veletrhu IDET proti zbraním. Tenkrát poukazovali na to, že vlády největších světových zemí vydávají miliardy za zbraně, a přitom na zemi hladoví miliony lidí. Skupinka se Jídlo místo zbraní se hlásí   k celosvětovému hnutí Food Not Bombs, které bylo založeno roku 1980 v Bostonu. Dnes toto hnutí působí po celém světě, především ve velkých městech.   Všichni mají stejný program: připravují pravidelně teplá jídla, která rozdají potřebným. Jídla shánějí mnoha způsoby, například odebírají zbylé porce z restaurací, nebo vybírají kontejnery supermarketů, kde najdou bezvadné jídlo v obrovském množství.

Food not Bombs  má v Brně několik desítek členek, o něco méně členů mužského rodu. Jsou rozděleni do malých partiček, které se střídají ve shánění jídla, ve vaření a v rozdávání porcí. To probíhá pokaždé na stejném místě:  v parku na Moravském náměstí, nejčastěji u kašny, a to každou sobotu v 15.30. Skupiny si předávají služby po předchozí domluvě, a prý ještě nikdy neselhaly.

 

Pavla Hobstová