Jelen sika obsadil město

Jelen sika

Jelen sika obsadil japonské město Nara. Jde o středně velké město  v japonském regionu Kansai.

Nyní v Nara vládne jelen sika, který je zde pokládán za posvátné zvíře, které může volně chodit dokonce i historickým středem. Autobusy, auta i lidé stojí a čekají, dokud se tato vysoká zvěř nerozhodne uvolnit místo.

Město se zajímavou historickou minulostí a kulturními památkami bylo kolem roku 800 dokonce hlavním městem Japonska a sídlem císaře. Filmová reportáž z města Nara ukazuje, že zvíře se vrací do svého rodiště. Srdce českého myslivce by patrně zaplesalo, protože zvíře se tak přemnožilo, že jeho pobyt vykazuje prvky ekologické katastrofy.  Japonce klidná samozřejmost jelení zvěře neudivuje:  " Jelen sika  je všude po celém městě, vidím ho každou noc i na své zahradě.  Jsme na ně velmi hrdí a chráníme je, " říká každý obyvatel Nary. K střílení zvěře se nikdo z Japonců nemá.

Konec jelena v Čechách

Jelen sika byl na přelomu 19. a 20. století uměle vysazen i v Čechách.  Po válce se objevil i ve volné přírodě, velmi  dobře se zde adaptoval. Podle myslivců se dobře hodí pro chov. Jelen sika je skromný na potravu, a také agresívní, schopný přežít za tvrdých podmínek a taky vytlačit ze své niky konkurenty. Protože se lehce kříží s jelenem evropským, hrozí podle zoologů degenerace původního druhu jelení. V západních Čechách došlo k přemnožení tohoto sudokopytníka, který podle zoologů je schopný díky nežádoucímu křížení degenerovat populaci naší vysoké zvěře.

 

Pavla Hobstová