Léčivá mast proti okusu

Nenechte si sežrat pupence!

I když už je zima za námi, nabídnu recept:  léčivá mast proti okusu stromů. Ještě se může hodit, když si zvěř vyjde do sadu, pupence jsou pro ně lahůdka. Jde speciální mast Rakušana Seppa Holzera, který permazahradničí nedaleko Salzburgu. Ve velkém.

Zajíc: Chuť na pupence!
Chuť na pupence!

Rp.:  Materiae medicae:

Vezmete morek z kostí, lněný olej, křemenný písek a kravinec. Zamícháte a kropíte stromy jako když v kostele světíme vodou. Kůra stromů nasákne tukem a páchne několik let. Případně přitvrdíme, přidáme ožehnuté chlupy, spálené vlasy, nebo prasečí štětiny. (Na plotně v nádobě, která zřejmě bude k vyahození.)  Mast dobře promícháme, aby se všechny komponenty dobře spojily, pak můžeme přidat i hašené vápno. Natřeme stromy a necháme zaschnout.

Mast (liniment).

Zápach je strašný, ale po několika dnech ji už člověk neucítí.  Zvířatům ale tato léčivá mast páchne tolik, že je na pupence okamžitě přejde chuť. A kdyby náhodou zvířatům unikl, zbývá na kůře ještě jemný písek, který srny mezi zuby nesnáší.

Romantičtější mast má Tyrolák  Holzer taky po ruce: Kolem stromu vysázet trnité růže, trnky, a dřišťál. Záleží na vás, je to věc vkusu.

 

Pavla Hobstová