Mojmír Vlašín za permakulturu v parlamentu

Známý brněnský tradicionalista v oboru permakultury – RNDr. Mojmír Vlašín (známe ho z „horizontu nad Ořešínem“, kde sázel stromy), je nezávislým kandidátem do parlamentu. Najdete ho jako volební dvojku na kandidátce Zelených pro Jihomoravský kraj. To vám musím sdělit přes permazahradu, milí čtenáři, protože nikde jinde se to nedočtete.

Přitom si myslím, že je to zajímavá informace (nejen pro zahradníky), protože české permakultuře by Vlašínovo zvolení udělalo dobře. Alespoň pokud by si pan Mojmír v parlamentu vedl stejně, jako na horizontu.

Dobře popisná recese

V brněnské komunální politice tomu tak bylo. Mojmír Vlašín byl nezávislým zastupitelem na radnici snad odjakživa, a díky němu mnoho zeleně v našem městě zůstalo na svém místě. My novináři jsme ho měli rádi, protože při svém šťourání do ekologických skandálů se navíc postaral o recesi, která se dobře dala popisovat. Články pak byly čtivé a my bychom se (jak víte) za čtivostí utloukli.

Mojmír Vlašín: do parlamentu!

No posuďte sami: Když Mojmír Vlašín před pár lety „neměl jinou možnost a musel ukrást na radnici veřejné dokumenty“ o stavbě sjezdovky na slavném brněnském zalesněném kopci Wilsoňáku, udělal si kopie a pak se sám udal: Tohle se milí čtenáři psalo přímo samo!

A výsledků bylo několik: Když se všichni do dokumentu podívali, ukázalo se, že sjezdovka v Brně je nesmysl, a že prospěch z ní by měla jedině stavební firma. A tak Wilsonův les zůstal dodnes lesem, a my tam nemusíme sázet zpátky ty vykácené stromy. A ještě něco: Od té doby brněnští úředníci vydávají lidem veřejné dokumenty raději dobrovolně.

Pražák boduje

Ale teď se kouzlo recese obrátilo jaksi do protisměru. Zelení se v Praze vtipně rozdělili, zřejmě aby se nemuseli dělit, a v Brně zůstala taková milá statečná pětka, volající že prý - „můžeme to změnit“.

Bohužel za změnou vyrazili se starým nářadím. Péči o předvolební reklamu nechali Pražákům, zkušenostem navzdory.

Vlašín bloguje

A tak se stalo, že Mojmír Vlašín agitačně bloguje na iDnes, a hned vedle jeho textu najdete obrovský portrét Babiše. Můžete si k tomu přečíst bleší popisku - že reklama nesouvisí s obsahem blogu. Ale řeknu vám, musíte si na ten text vzít lupu. Než jsem ji našla, zapomněla jsem, co jsem četla.

Pro pořádek

Permazahrada tedy pana Mojmíra podpoří na vlastní pěst, protože na tohle se nedá koukat. U nás máte všechno jasně řečeno i vyfoceno, žádnou "shodu náhod" nečekejte. V pravém panelu najdete reklamu "Mojmír Vlašín bloguje", když ji rozkliknete, dostanete se na Vlašínův blog. Za zbytek už odpovídá Mladá fronta.  A říkám vám rovnou, při čtení si raději portrét estébáka přikryjte papírkem, ať se vám neuloží do paměti.

Co dodat? Jestli můžete, dejte svůj hlas české permakultuře. Nebo jej dejte někomu jinému, ale hlavně to nenechávejte na Pražácích.  Nebo se vám to vymstí.

 

Pavla Hobstová, foto Martin Ander