Muž který sází léčivé byliny

Všimla jsem si milí čtenáři, že se hodně změnil vztah lidí k veřejné zeleni. Dřív se docela bavili politikou, ale teď se odvracejí už při pouhém šmrncnutí tohoto tématu o mozek. Myslím, že se jim dělá špatně, a tak se v honbě za pozitivním myšlením vrhají na kytky, zeleninu a léčivé byliny. Doufám, že to nezajde tak daleko, jako za komunismu, kdy se všichni zabarikádovali na svých chalupách a strčili nosy do hlíny.

Rozdíl vidím v tom, jak dnes kdekdo probírá „veřejné rostliny". Nejen že lidem není jedno, kde se kácí les, nebo jestli jsou na náměstí stromy, ale zájem jde do detailu, dokonce až na jednotlivé malé léčivé byliny. O tom vám povím příběh, který se odehrál letos v okrajové brněnské městské části Ořešín:

Vtisknout permakulturu

Známý ořešínský starousedlík Mojmír Vlašín (místní zastupitel, ekolog a jeden ze zakladatelů tradice ochrany brněnské zeleně, či permakultury a mimochodem nezávislý kandidát  (nestraník) do parlamentu na kandidátce Zelených) navrhl na zastupitelské schůzi v Ořešíně pěstovat na hliněném plácku jedné z místních ulic léčivé byliny. Jde i plácek asi 2x1 metr u chodníku, lemovaný obrubníkem. Svým vzhledem možná trochu zbytečně připomíná malý hrob, ale to je asi náhoda.

Osa příběhu se točí kolem návrhu vtisknout oné hlíně trochu bulvární kultury, aby po dešti nevyhřezla na chodník: ohradit ji obrubníkem, navézt kompost a zaset. To vše za několik tisícovek, žádné velké prachy, žádný problém.

Ořešínským se nápad líbil, ale šťouralové se najdou vždycky, a tak to má konec konců být. Jedna z místních žen záhon na návsi prostě nechtěla a hotovo. Všichni se tomu moc divili, byli zvědaví proč a vyptávali se. A tak nakonec selka svůj důvod prozradila: „My všichni z Ořešína máme léčivé byliny své vlastní a venku je mít nepotřebujeme. Trhali by je jen turisti z Brna.“

Máta u chodníku

A jak to všecko dopadlo? Nakonec ve vsi – tedy promiňte, brněnské městské části Ořešín - léčivá myšlenka zvítězila: u chodníku roste máta, dobromysl, mateřídouška a meduňka. „Podívejte se sami,“ říká Ořešínský pan Mojmír. „Léčivé byliny rostou, kvetou, voní. Škoda, že je nikdo netrhá.“

 

Pavla Hobstová