Bez sazenic rukoly se obejdeme.

II. Zelňák: Nákup sazenic

Na nákup sazenic máme už jen pár dní a bude pozdě. Mnozí permazahradníci ještě  na poslední chvíli chtějí doplnit volná místečka na záhonech. Tak honem na Zelňák!

 Nákup sazenic nebo setí?

Zkušení nedoporučují nákup sazenic, které sklízíme průběžně, tedy ořezem. To znamená, že se obejdeme bez sazenic pažitky, salátů, rukoly. Tyto rostliny raději sejeme. To proto, že přesazování nepřináší žádnou výhodu. Pravidelné řezání rostlinu umenšuje, a proto je v tomto případě výhodnější obyčejná setba.

Osvědčená metoda je pravidelně jednou měsíčně přisívat semena ke starému trsu a tím jej obnovovat.  Bombou v tomto směru je rukola, kterou sypeme všude, kde to jen jde. Klíčí prý pouhých 15 minut a roste na jedlou  velikost asi 5 dnů. Rukolu tedy zásadně nekupujeme jako ve formě sazenic. Výjimkou jsou trsy voňavých bylinek, jako majoránka, máta, bazalka všech možných druhů. Ty berte, ale i s hlínou, aby se kořínky nepoškodily.

Vyjednocená mrkev: salát!

Také kořenová zelenina by nebyla z přesazování nadšená, Nákup sazenic a transplantace mrkve nebo řepy by byla úplná hloupost. Mrkev je opravdu lepší zasít a později, až povyroste, řádek protrháme. (Stejně jako mrkev na balkoně).  Jednotit řepu se dávalo dětem jako práce za trest:  Vyřazují se ty slabší rostlinky, silnější se “sjednotí” na standardní velikost. Ale to se jednalo o kilometrové řádky, s mrkví to máme raz dva.  V permazahradě se vyjednocené rostlinky nevyhazují, končí na talíři. Ostatně v tomto případě vás asi nikdo nenapálí, mrkev ve formě sazenic na Zelňáku nenajdete. Zato dýně, cukety, okurky, rajčata, za to se hodí něco utratit.

Pavla Hobstová