Plýtvání jídlem je na Vánoce největší

Plýtvání jídlem je na Vánoce největší

Desítky kilogramů nezávadného jídla v přestávkách mezi vánočními svátky vybrali čeští dobrovolníci z hnutí "Zachraňte jídlo"  a Brněnská skupina Food Not Bombs. Vánoční svátky byly ve smyslu plýtvání jídlem  opravdu bohaté, říká to brněnská aktivistka Nora. Příjmení prozradit nechce. Dodává, že touto dobou k plýtvání jídlem dochází i v domácnostech, potraviny se nacházejí také v běžných popelnicích před domy. Každý Čech prý ročně vyhodí průměrně skoro 200 kilogramů jídla.

 

Bohaté Vánoce

Kontejnery supermarketů jsou v těchto dnech plné pečiva, zeleniny a ovoce. Jídlo, které obchodníci neprodali, vyhazují, přestože potraviny jsou z hygienického hlediska v pořádku, pouze jim dobíhá záruční lhůta. Pokud by takové zboží objevil inspektor jakosti potravin ráno po svátcích  v obchodě, byla by za to obrovská pokuta. Pro každého prodejce je proto lepší toto zboží zavčas vyvézt ven.

Vše proti plýtvání jídlem.

„Pokud by chtěli toto jídlo darovat, musí z něj zaplatit daň hodnotě 15% původní ceny.  Je tedy levnější a jednodušší zbytky zlikvidovat. Vyhozená potravina má nulovou hodnotu, a ta se nedá danit,“ vysvětluje dobře informovaná aktivistka z hnutí Zachraňte jídlo, která dobře ví, kdy a kde je dobré kvalitní jídlo zachraňovat.

Horlivost českého úředníka

Podle informací Lidových novin by ale věci šly řešit i jinak: západní státy jsou v této oblasti mnohem méně „snaživé“, a tak velké obchody zbylé potraviny okamžitě předávají charitě a plýtvání jídlem tím pádem omezí minimálně o třetinu. Aktivistky si ze „zahraničních stáží“ v anarchistických squotech přivážejí podobné zkušenosti z Francie a Německa.  I když tam platí ta stejná evropská legislativa, lze ji vykládat mnohem šetrněji. Úřady chápou paragrafy tak, že potraviny těsně před expirací mají nulovou hodnotu,  proto se nedají danit a klidně se mohou  rozdávat.

V Česku je navíc ještě jeden háček: obchodníci mohou potravinu slevit třeba na symbolickou korunu a pak si celou cenu odečtou z DPH. To je prý jeden z hlavních důvodů, proč se zde tak často objevují ve slevách zkažené potraviny. Sleva se jim totiž vyplatí, dar nikoliv.

I přes legislativní těžkosti obchodní řetězce  Globus, Albert a Tesco potraviny před expirací často dávají darem.

 

Pavla Hobstová