Příběh slezových semen a salát z růží

Vnoříte ruku do pytle a vytáhnete si semen, kolik chcete. Za to odložte desetikačku do prasátka. Výtěžek bude použit na údržbu Přírodní zahrady u smrku, kde si produkt naberete. Pytlíky s sebou.                                      Teď vám ten výstřední inzerát vysvětlím, milí čtenáři. Nabízím „svůj první vlastní produkt“, výpěstek mé guerillové zahrady, která leží všude na sídlištích Brna-Sever. 

Pod našimi okny

Partyzánské zahradničení, do kterého se letos odvážně pustila permazahrada.cz,  mělo jistý úspěch: s jarem pod našimi okny vyrostly obrovské keře slezových růží do výše 3m, některé dosáhly až k prvnímu balkonu, jedna veliká cuketa, několik slunečnic a nyní dobíhá ptačinec žabinec. Dovoluji si nabídnout hrst slezových semen každému, kdo je chce. Nemohu říci, že jde o prodej výpěstku, ale nebude ani zadarmo.

Tisíce semen...

 Jedlé růže

Slezové keře vyprodukovaly obrovské množství semen. Každému doporučuji šupnout je na jaře do hlíny nejen do svých zahrad, ale kamkoliv, kde dokážete první jarní zelené keříky uchránit před městskými sekačkami. Ty totiž najíždějí jako morová rána na vše, co se s jarem zazelenalo. Obrana před sekačkami byla jedinou a zároveň nejtěžší prací v sídlištní permazahradě.  Jde o to, aby sléz přežil určité do doby, než výška lodyhy bude natolik vysoká, že i muž pochopí, že má raději nechat keř na pokoji, než by si zalomil sekačku.

Příspěvek květinám

Nyní jsem otrhala dva keře, a pytel semen dávám k dispozici paní Libuši do Přírodní zahrady u smrku. S příštím jarem je píchněte do důlku a zahrňte. Z každého mrňavého milimetrového semínka vyroste třímetrový keř, který bude žít celou sezónu, okrašluje prostředí, drží v místě vlhkost. A vitaminová bomba nakonec: Lodyha bude obsypaná květy, velikými jako dlaň, které jsou jedlé.

Berte, natrhám další

Za hrst semen paní Libuši z Přírodní zahrady u smrku vhoďte do sklenice příspěvek 10 až 20 Kč, podle momentálního rozpoložení.  Výtěžek bude věnován květinám,  která se poslední rok ocitají ve finanční tísni.

K dispozici je zatím pytel semen, které bych doporučila v teplých dnech ještě nechat chvilku na slunci, aby z nich vyšla podzimní vlhkost a vylezli brouci. Pak je uložte do sucha a tmy, ti pečlivější z vás mohou semena vysypat s květinového lůžka, vyčistit a uložit do sáčku. Takový postup je ten správný, ale ručím za to, tento typ semen (malá, černá, suchá, tvrdá) je odolný a tak i lenoši budou odměněni.

Salát ze slezových růží (recept)

 

 

 

 

 

Celou sezónu trháme květy, nožíkem je zbavíme zeleného chlupatého lůžka a květ (celý nebo jednotlivé listy okvětí)  vložíme do salátové mísy po způsobu zeleného salátu. Přidáme okurku, rajče, zelenou cibulku, nebo jakoukoliv jinou zeleninu, která je po ruce. K orestování použijeme olivový nebo lněný olej, sůl, citron, bazalku, nebo něco jiného.  Slezové okvětní lístky mají zajímavou chuť samy o sobě, obsahují silice, které dávají nezaměnitelnou chuť. Stačí hrst semen a o salát v barevných variantách na příští rok máte postaráno.

 

Pavla Hobstová