Příběh mírotvorného smrku

Jak si Královopolští udělali z rumiště kvetoucí zahradu a zachránili smrk

To je on! Slavný smrk.  A jeho zahradnice Libuš.
To je on! Slavný smrk s tajemstvím. A jeho zahradnice Libuš.                                                                 

 

 

„Před padesáti lety jsem ho tu zapíchla do země, aby se nemusel vyhodit.  Pochází z naší zahrady v Beskydech,“ vzpomíná paní Mičolová, jak zasadila maličký stromek na bezvýznamné městské rumiště před svým domem. „Pak jsem na něj zapomněla, ale on rostl jak blázen! Dnes je padesátník, ale má parametry stoletého stromu,“  trumfuje zahradnice.

Tajemství velikého stromu 

Když smrk povyrostl, chtěli jej úředníci porazit a postavit na jeho místě panelák se supermarketem. Psal se rok 1992: všichni chtěli podnikat a hlavně stavět. To se ale nelíbilo místním lidem: děti si tu hrály na indiány a matky a babičky zatím ve stínu odpočívaly. Královopolští tedy pozvali odborníky, aby strom posoudili.  Vědci vyšetřili kousíčky stromu pod mikroskopem a vystavili potvrzení. Oštemplovali a strom je dnes chráněný státem. Má úžasný genofond, na který mi dali profesoři dendrologie orazítkovaný prvotřídní posudek. Nikdo mi nechtěl věřit, že tento obrovský smrk je tak mladý,“ směje se paní Mičolová. Vypadá to jako kouzlo, ale tajemství smrku je věcné: stojí na výhodném místě pod malým svahem, je tu úrodná půda a do ní stéká voda. Zpočátku smrček chránila vysoká plevel a křoví.  Teď zase veliký smrk chrání ostatní stromy a keře kolem sebe.

Svatořečení velkého stromu

Kolem smrku vznikla komunita lidí, nejprve s úředníky bojovala, ale nakonec se pod stromem všichni udobřili a šlo to. Dohodli se, že smrk zde zůstane, protože je obrovský, úžasný a kvalitní. Je to přímo větrolam, ochránce přírodního koutu. Podnikatelé totiž uznali, že stavět v maličkém dolíku by byl pěkný nesmysl. Pomohli ochránci přírody sdružení pod jménem Veronica: zaplatili posudky a odborníky. Úředníci z Králova Pole  zase investovali do drobných zahradních prvků a tím propojili zahradu s městským parkem. A tak zároveň se smrkem zůstala v dolíku pod panelákem první veřejná přírodní zahrada v Česku a všem je tu pro radost. Až české městské zahrady zaujmou historiky, královopolský mírotvorný smrk se dostane do učebnic.

 

Pavla Hobstová

 

1 komentář u „Příběh mírotvorného smrku

Komentáře nejsou povoleny.