Ron Finley, partyzán z L.A.

Video o nejslavnějším zahradníkovi z Los Angeles: Ron Finley připomíná hrdiny Greenpeace ze sedmdesátých let, když v malých lodičkách obtěžovali velrybářské lodní giganty. Ron Finley vysazuje zeleninové zahrady v Jižním centru Los Angeles.: na opuštěných parcelách, mezi jízdními pruhy a podél cest. Prý pro zábavu, jako vzpouru, pro krásu, a aby nabídl nějakou alternativu rychlému občerstvení ve společnosti, kde "bistra pro motoristy zabijí více lidí než projíždějící auta," říká on sám. (tolik z kanálu TED).

Know How. Vědět jak.

Tento ramenatý partyzán ulice zbláznil své sousedy do pěstování zeleniny na zpustlých městských pozemcích, jakých jsou v L.A. celé lány. Leží ladem celá léta, protože asi někomu patří. Mládež z nich udělala zeleninové záhony : lidé zryli drny, nasázeli zeleninu a bavilo je to. Doteď mnozí z těch, co se narodili ve městě, nikdy neviděli, jak zelenina vyrůstá. Těď už to vědí, umějí si ji sami vypěstovat a sklidit. Stačilo, že jim Ron řekl Know How. Vědí jak.

Všude v L.A.  je teď plno jídla a natrhat si smí, kdo chce, protože jak Finley osobně říká - když si rajčata vysadili, tak je taky snědí. Nadnárodní korporace zůstaly zírat, protože jsou bez kšeftu. A úředníkům je zřejmě trapné posílat do té živoucí zeleniny bagr. Alespoň zatím. 

Pavla Hobstová

1 komentář u „Ron Finley, partyzán z L.A.

  1. Ten Ron se mi moc líbí. Přála bych si, aby takoví nadšenci byli i mezi námi. Nevím však, jestli by v naší zemi uspěli, on je opravdu hrdina a mám k němu obdiv! Adéla

Komentáře nejsou povoleny.