Jak dopadlo sázení na Jižním centru

Sázení cukety
Sázení cukety.

Už máme jasno, co se ujalo z našeho jarního sázení. Alespoň trochu. Výsledek našich jarních guerillových aktivit je slušný. Například sázení na Jižním centru: přicházejí zprávy, že byliny rostou, i když se sázelo až v polovině května. Deště udělaly kytkám dobře, i když ty drobnější se ve vodě utopily.

Nejnižší bod

Přesto je to dobrý výsledek. Území Jižního centra je mokré už svou podstatou. Leží na břehu řeky Svratky, kde je vysoká  spodní voda, v podstatě bažina. Před dvaceti lety vzbuzoval tento termín posměch, ale úsměv v tvářích plánovačů od té doby zamrzl. Brno nezažilo v posledních letech opravdové divoké záplavy, takže zatím město  před povodní ochránila přehrada nad ním. Jižního centra by se pohroma silně týkala, jde o záplavové území, nejnižší bod města,  nižší už je jen nedaleký soutok řek Svratky a Svitavy. Pár mužů zde plánuje nové nádraží, ale v jeho zhmotnění už věří v Brně málokdo.

Nic k jídlu

V posledních týdnech vyrostlo na Jižním centru množství jedlého plevele. Země je zde díky naplaveninám velmi úrodná a před dvaceti lety tu bývalo obrovské zahradnictví produkující zeleninu. Dnes toto místo křižují exponované trasy a území by vyžadovalo náročné ozdravovací procesy. Jedlé produkty jsou zde vyloučené. Ozdravit území by ale pomohlo sázení zeleně. K jedlé zahradě však toto území téměř ve středu města bude mít navždy daleko.

Sen: zelený park

Všem by velmi prospělo, kdyby zde město přikročilo k sázení stromů a keřů. Hodily by se dřeviny, které dokážou zadržet vodu, tedy nejlépe porost tzv. měkkého ale i tvrdého luhu, který rychle roste a zároveň produkuje příjemnou biomasu. (Biomasa – to není pole řepky olejky, ale stromy, keře, trávy, byliny o několika patrech. Vytáhne ze země těžké kovy.)  Mezi takovými keři by mohl běžet normální život, například kulturní akce komunity Barbory Antonové, ale také dětské akce. A jestli někdo trvá na odsunu nádraží, stromy zde klidně mohou růst do té doby než se začne stavět.  Jak by to bylo pěkné, kdybychom sázení zahájili před dvaceti lety.

Pavla Hobstová

 

1 komentář u „Jak dopadlo sázení na Jižním centru

  1. To je dobře, že se rostlinkám daří. Doufám, že slunečnice jsou odolné a brzy zasvítí jako sluníčka. Keře by byly krásné, třeba ty voňavé jako je jasmín. Jednou jsem na okraj zahrádky zasadila šípky a brzy z nich byly krásné keře.

Komentáře nejsou povoleny.