Sazeničky: dlouhé a pokroucené

Sazeničky malé a buclaté (III. Zelňák: )

Sazeničky malé a buclaté

Sazeničky podle vzhledu? Soustřeďme se  na to, jak by měly vypadat. Neprohloupíme.  Vybíráme si zásadně malé a baculaté kousky se silnou lodyhou.

Dlouhé a hubené rostlinky odmítneme. Superštíhlé kousky se pravděpodobně pěstují příliš "hot", to znamená rychlené velkým množstvím tepla a málo světla. Nebo zůstaly ve skleníku zbytečně dlouho.  Nebereme ani sazeničky se staršími nažloutlými listy, které už většinou takzvaně vybíhají. To znamená, že již nasazují na květ.  Ty  s kvítkem, na ty rovnou zapomeňte. Nebereme je zásadně a nikdy.  Mají svých 15 minut slávy za sebou. Chybí jim energie do života.

Sazeničky a kořenový systém

Při nákupu rostlin, které budeme od sebe oddělovat, už dopředu myslíme na to,  aby se nám separace dělala dobře. Každá ze sazeniček nich musí mít samostatnou kořenovou masu, takže bychom je neměli potrhat

Pokud koupíme ještě nerozdělené, musíme to udělat sami: oddělit půdu kolem jednotlivých kusů. Pomůže, když je ještě v kelímku hodně zalijeme, mohou i plavat. Kořeny se lehce oddělí. Nekoupíme ani ty pokroucené, propletené, křivé a pomíchané.  Potrhali bychom jejich kořenové systémy. Na Zelňáku některé zahradnice nabízejí sazeničky  oddělené od sebe jako vánoční cukroví, v umělohmotném nosiči, jako v bonbonieře. Tyhle půjdou dobře.

 Pavla Hobstová

2 komentáře u „Sazeničky malé a buclaté (III. Zelňák: )

  1. Měla bych dotaz, nakoupím ty správné sazeničky, správně zasadím a ošetřím, ale ouha, objevili se slimáci. A jich letos úroda, víc než loni.

  2. děkuji za připomínku, bez ní bych si slimáky vzpomněla, až by bylo všechno sežrané. Helena Vlašínová má rady v zásobě, tak je připravím do tří dnů. Pavla

Komentáře nejsou povoleny.