meloun

IV. Zelňák: Meloun se v české permazahradě nechytí

meloun
Meloun si přineseme. 

Viděla jsem na Zelňáku meloun: moc pěkná sazenička, malá baculatá a bez květu. Ale nedoporučuji nikomu, aby se nechal zlákat, meloun do české permazahrady není.

Když totiž vyjmenuji, co všechno meloun má rád a co jej naopak úplně zlikviduje, máme tady článek, proč nepěstovat melouny.

Meloun potřebuje vyhřátý plácek s půdou o pH mezi 6,0 a 6,8 a. To znamená dodat hodně vápníku, a také do hlíny zapracovat hotový kompost. To trochu pomůže distribuovat vodu rovnoměrně pro celou rostlinu a kořeny, což u melounu není samozřejmé.

Vyžaduje kyprou dobrou půdu, obrovskou zálivku,  vysokou vlhkost, takže mulčování je doporučeno. Na druhé straně mulč  doporučen není, protože se pod něj  schovávají škůdci a podporuje šíření padlí, viry,  skvrnitost listů a houbové a bakteriální choroby.

Meloun si do zahrady přineste už zralý

meloun
Meloun - sazenice. K nám nepatří. 

Komplikovaná je i sklizeň, pokud k ní dojde. Víme, že máme melouny proklepávat,  abychom poznali, kdy jsou zralé.  V místě kde se meloun dotýká země začne žloutnout, a to je taky příznak zrání. Ale i když se vyznáme, spleteme se lehce.

Můj děda se v padesátých letech zkoušel meloun pěstovat, pocházel z Maďarska a moc se mu po nich stýskalo. Ale sklízeli jsme vždycky jen jeden meloun. Byla to pro celou rodinu ústřední letní událost, na kterou jsme se těšili.

Vám ovšem milí permazahradníci meloun nedoporučím.

Pavla Hobstová