Zelení na cestě k velkorysosti

Takhle to je vždycky: člověk si myslí, že se bude starat o kytičky, ale pak to uklouzne smykem do politiky.  Ono se totiž vždycky ukáže, že ekologie s politikou souvisí víc než se zdá. A politika v Permazahradě, to jsou Zelení. Permazahrada je apolitická, a taky vždycky bude. Během loňských voleb lehce podpořila Zelené a k jejich výsledku jim blahopřeje. Zbývá dodat, že když politikům podáte prst ...

Nezúčastnění Zelení

Hned to vysvětlím: Permazahrada přesněji řečeno podpořila konkrétně pana Vlašína, Nezávislého na kandidátce Zelených. Jako výraz vděčnosti za zásluhy v permakultuře: pomohl totiž své ženě Heleně- vědkyni Mendelovy univerzity – rozšířit tuto vědu do českých zahrad.  A každá zahrada podporuje svého zahradníka.  Nemohla jsem si však během kampaně nevšimnout jisté trucovité nezúčastněnosti ostatních Zelených. Postupně jsem si uvědomila, jak důležitá byla okolnost, že pan Vlašín je "Nezávislý na stranické kandidátce". Zřejmě tato drobnost nějak ovlivní povahu člověka, protože pan Vlašín umí normálně poděkovat, pozdravit a komunikovat. Se straníky už je to ale jinak.

Klidná síla Facebooku

Permazahrada se zrodila začátkem loňského léta, a letos s podzimem na ni chodí ve dnech hojnosti denně kolem tří tisíc návštěvníků, takže svou sílu má. Pro politickou podporu je ale důležitější síla Facebooku. Je to je notoricky známé a rozebírání proč a zač si necháme na jindy milý čtenáři.  Řeknu jenom, že konkrétně jde o sílu sdílení, protože na každé FB sdělení se nabalí stovky dalších jedinců a nakonec celé komunity, a tak se všichni vzájemně posilují, propojují a tím jeden pomáhá druhému. Ale jen někteří z nás vědí, že když posílil kolega, posílím i já.

Jak té síly umějí využít chytré strany, to si pamatujeme z doby, kdy napříč Facebookem letěl kníže Číro. Ne, že by se všem tak strašně líbil. Ne, že by si všichni mladí voliči opravdu mysleli, že nás prastarý pán nějak spasí. To by museli být blázni. Byl to prostě dobrý marketingový tah, a TOPka tomu uměla pomoci zevnitř nějakým tím „šťouchem“. Je to levné a účinné a TOPce se to vyplatilo. Znáte to: mladým se stařec s čírem líbil, smáli se mu, říkali „ten Starej je dobrej, rozesmál nás, dáme mu hlas“. (tak to tvrdil i slavný tulák All Pacino ve filmu Strašák)

Proč nám dal Bůh internet

Jsme v  informační společnosti, 70% Čechů je v kyberprostoru doma a tohle se umí. Stačí si vzájemně pomáhat, protože jak víme, příznivci pak rostou geometrickou řadou a komunity se při tom propojují a zase posilují. A možná nám Bůh dal internet právě proto, abychom to konečně názorně pochopili. Třeba to pak přeneseme do hmotného života. Až poznáme, že když pomohu kolegovi, posunu se i já.

A teď vám řeknu, milí čtenáři, proč vám to celé povídám: Myslím si totiž, že Zelení na vzájemnou podporu zevnitř nejsou stavění.  Čtenáři Permazahrady Mojmíra Vlašína lajkovali a sdíleli, jak vzteklí. Říkali si, rozesmál nás, tak mu dáme lajk. Ale podržte se, nikdy nic takového neučinil žádný z „FB-přátel Zelených". "Přátelé ze strany Zelených" dělali, že nevidí, nebo opravdu příspěvky neviděli, nebo se se jim kolega nelíbil. Prostě nikdy svého kolegu "nezalajkovali", a už vůbec nikdo nic nesdílel. Leda jen mezi sebou, zřejmě aby všem bylo vzájemně  jasné, že jedině něco za něco.

Svéráz zeleného boje

Nakonec se ale ukázalo, že se Zeleným podpora líbila, a že přece jen si jí někdo z té strany všiml. Dva dny před volbami mi totiž Zelení, potažmo pan Liška napsal e-mail, že moc děkuje za podporu, ale abych si ještě zazelenila fotku. A kdybych to náhodou neuměla, že mi s tím někdo ze Zelených pomůže. No chápete to?

 

Pavla Hobstová