Zelňák

Zelňák: Nákup sazenic – nic pro turisti

Brněnský Zelňák bývá v květnu a červnu nabitý k prasknutí, je tady cvrkot. Je nejoblíbenější místo nákupu sazenic a teď jede naplno. 

Zelňák na rynku

Je príma, že letos už zase je Zelňák  na Zelňáku, a ne na Moraváku. Pro ty, kteří nevědí, o čem mluvím: Zelný rynk se vloni a předloni opravoval a tak se prodávalo jinde a nebylo to ono. Špatná zpráva je, že prodavačů je tu mnohem méně, než bývávalo kdysi, takže ti, co tu jsou, si mnohem více foukají. Už své zákazníky tak nerozmazlují.

Ale budiž. I tak je rynk dobrým místem , které je v Brně slavné, zná jej každý a když se tu a tam stalo, že jej brněnští radní chtěli zrušit, aby tu mohla stát auta, Brňáci se hodně zlobili. Kamenné náměstí s kašnou se jmenuje Zelný rynk proto, že zelenina a zelí se tu prodávalo od nepaměti a taky turisté sem rádi zavítají. K vidění i ke koupi toho tu je dost.  A mimochodem, už mají třešně! Ale dnes chceme kupovat sazeničky, alespoň ti z nás, kteří nestačili namnožit sami.

Jak vybrat nejlepší sazenice

Protože sazeničky nakupujeme bez záruky, musíme pečlivě vybírat.  Jednotlivé rostlinky jsou jemné a křehké a nedají se reklamovat. Nebo alespoň ne snadno.

Zkušený permazahradník se obejde bez sazenic - od semínka po sklizeň. Komu se to letos podařilo, nemusí už dál číst.  Většina zahradníků je ale nákup rostlinky bere jako urychlení startu sezony, nebo dohání své selhání.  Připomeňme si tedy pár věcí, na které při nákupu myslíme.

Zelňák
Zelňák: Sazenice - nic pro turisti.

1. Když přijdeme na trh, raději nejprve obejdeme všechny prodejce. Možná máme vyhlédnuté své známé firmy. Každopádně chceme mít z čeho vybírat, nespokojíme se s přebraným zbožím.

2. Než koupíme, sledujeme, jak prodejci pečují o bedničky sazenic během prodeje: jestli je kropí, nebo je nechají trpět na slunci, velké ráchání ve vodě ale také není ideální. Odplavila by se hlína.  Chvíle nákupu je důležitá, na ní závisí, co budeme sklízet.

3. Rostliny ve špatném stavu nekupujeme, ani kdyby už všechno zboží došlo.

4. Ani momentální povadlost není pomíjivá banalita, kterou zažene pozdější pokropení vodou.

Jak vidno z obrázku, Zelňák bere  všechno doopravdy:  prodejci o sazenice pečují horlivě a lákají zahradníky. To ovšem není nic pro turisti.

Text a foto Pavla Hobstová