fbpx
Domů Zahradničení 7 tipů, co vysévat na zahradě v květnu a červnu

7 tipů, co vysévat na zahradě v květnu a červnu

od Marek Kvapil 1. 5. 2018 6 komentáře
7 tipů, co vysévat na zahradě v květnu a červnu

Milí zahradníci, ptáte se, jaké druhy permasemínek lze vysévat v květnu a červnu, aby ještě stihly poskytnout úrodu. Je jich několik a možná Vás překvapí, že v červnu je pro některé z nich ideální čas na výsev pro podzimní sklizeň. Které to jsou?

1) Fazole

Pro sklizeň zelených lusků můžeme vysévat až do konce června! Nejen keříčkové ale i tyčkové odrůdy. Fazole bychom měli vysévat nejdříve 5. – 10. května, aby vzešly až v druhé půli měsíce, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Z nabídky permasemínek doporučuju tyčkovou nehybridní odrůdu Blauhilde s dekorativními fialovými lusky, které po uvaření zezelenají. Pěstuje se na opoře, vypadá hezky a můžete z ní vytvořit fazolový tunel:-)

Odrůda Blauhilde-fazolový tunel

2) Hrách

Ideální je vysévat hrách postupně každé tři týdny. Začít můžete již koncem března a skončit koncem června. Tak si zajistíte kontinuální přísun čerstvého hrášku po dobu čtyř měsíců od června do září (z červnových výsevů). Úplně nejlepší je vysévat zaráz vždy dvě různě rané odrůdy. Například ranou odrůdu Norli a pozdnější Oregon Giant. Tím dobu sklizně z každého výsevu ještě prodloužíte. Nebo můžete zkusit odrůdu cukrového hrachu se žlutými lusky Golden Sweet, která se sklízí postupně a skýtá úrodu po delší období než jiné odrůdy.

Čtyři různě rané odrůdy cukrového hrachu pro sklizeň celých lusků

3) Roketa

Z květnového i červnového výsevu půjde rychleji do květu, čehož lze chytře využít. Roketa patří mezi samovýsevné druhy. Necháte-li ji v létě vysemenit, na podzim vytvoří hustý zelený roketový koberec, který možná ještě i o Vánocích budete seřezávat pro sklizeň pikantních listů. Z jediného květnového výsevu si tak přes samovýsev zajistíte listovou zeleninu téměř na celý podzim.

Roketa setá

4) Mrkev

Pro mrkvev pěstovanou na uskladnění na zimu je asi nejlepší dobou výsevu červen. Kořeny mrkve z červnového výsevu nebývají přerostlé, jsou zdravější a lépe se skladují ve sklepě. Nejsou tolik napadány skládkovými chorobami. Nejkritičtější období při pěstování mrkvičky je hned po výsevu. Semena klíčí strašně dlouho. Až tři čtyři týdny. Mrkev snadno zaroste plevelem. Proto je užitečné si řádky mrkvičky vyznačit nějakou značkovací rychleji klíčící plodinou. Například roketou či salátem. Abyste viděli, kudy vede řádek, a mohli záhon bez obav odplevelit. Důležité je vysévat mrkev na pečlivě odplevelený záhon.

Mrkev z červnového výsevu sklizená časně na podzim

5) Lebeda

Tuto prastarou listovou zeleninu můžeme vysévat v květnu i červnu pro letní sklizeň listů. Do květu jde pomaleji než špenát, ale roste přitom rychleji. Pro co nejpestřejší zahrádku doporučuji rozmanitou čtyřbarevnou směs lebedy zvanou Aurora, v níž se mísí odstíny zlatavé, zelené, purpurové a temně fialové barvy. Je to nehybridní odrůda, kterou lze použít k samozásobení se semeny do dalších let.

Aurora, rozmanitá čtyřbarevná směs lebedy

6) Okurky

S předpěstováním sadby se začíná již v dubnu, ale přímý výsev lze provést i později. A je s ním méně práce. Ačkoli dle pranostiky „oharka sázej na Marka“, tedy 25. dubna, je lepší počkat s přímým výsevem na květen až začátek června, kdy je tepleji. Při chladném počasí může osivo v půdě shnít. Okurka vysetá do teplé a vlhké půdy vzejde přibližně za týden. Pozor na slimáky, kteří okurky milují a mohou rychle zdecimovat vzešlé rostlinky.

Katalogu permasemínek máme dvě vzácné nehybridní odrůdy. Salátovku Gergana a docela odolnou nakládačku Dekan. Nemají tak vysoké výnosy jako hybridi, ale dají se semenařit a můžete si z nich napěstovat zásobu vlastních semínek. Je to zatím skromný pokus o návrat nehybridních okurek na zahrádky v době, kdy nehybridní odrůdy zcela vymizely z katalogů našich velkých osivářských firem.

Gergana, jedna z posledních nehybridních hadovek

7) Dýně a cukety

V květnu je můžete vysévat přímo na zahradu. Například hokkaidovou odrůdu Red Kuri, nebo legendární sladkoplodou odrůdu Sweet Meat Oregon Homestead od ekologické šlechtitelky Carol Deppe, autorky knih Nezdolný zahradník a Tao zeleninové zahrady. Ještě i v červnu můžete vysévat starou italskou odrůdu cukety Costates Romanesco , jejíž plody se sklízejí velice mladé nebo ranou odrůdu Zuboda. Podobně jako u přímých výsevů okurek – pozor na slimáky!

Costates Romanesco – mladé cuketky této odrůdy mají jemnou máslovou chuť

Chcete-li mít na konci léta a na podzim zajištěn přísun čerstvé biozeleniny z vlastní zahrádky, je třeba se připravit a podniknout potřebné kroky již v průběhu května a června. I v těchto pozdně jarních až časně letních měsících lze založit nový záhonek a vypěstovat na něm něco zdravého k jídlu.


O AUTOROVI: Marek Kvapil žije a zahradničí na Hané. Pěstuje a množí permasemínka – nehybridní osivo produkované bez chemie, vhodné k dalšímu semenaření. Lektoruje kurzy Design permakulturní zahrady a Semínkový kurz.

© VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA! Veškeré texty, články a fotografie na tomto webu jsou chráněny autorským právem a bez výslovného souhlasu jejich autora je zakázáno jejich kopírování a přebírání. Kontakt: kvapil@permaseminka.cz

 

Související články

6 komentáře

Věra 4. 5. 2018 - 4:37

Respekt. Informace v tomto článku sedí. Není to snůška polopravd/pololží, které si zvykly vydávat lifestylové magazíny. Z tohoto článku jsem se dozvěděla něco nového i já, a to se mi už dlouho nestalo. Děkuji za užitečné rady a navrácení špetky důstojnosti žurnalistice. Hodně štěstí v dalším konání.

Marek Kvapil 25. 6. 2018 - 13:27

Díky.

Jaroslav 25. 5. 2018 - 16:05

Ahoj viem, že je to skoro, ale mám dilemu či zaštipovať OKURKY ANGURIA za 4-5 listom ako sa to robilo u starších nehybridných odrôd kvôli samičím kvetom. Ďakujem Jaro

Marek Kvapil 25. 6. 2018 - 13:25

Okurky anguria netřeba zaštipovat, plodí hojně i bez zaštípnutí hlavního výhonu..

veronika 27. 6. 2018 - 10:55

Dobrý den, děkuji za článek..ve skleníku už mám krásné Gergany od vás, jen mají velmi mnoho samčích květů a okurky jsou trochu ježaté:-)..jo, je to nezvyk z tech partenokarpických hybridů:-)….Marku, jak se získávají vlastně semínka z partenokarpických odrůd?…prosím, a je třeba nějak zaštipovat okurky dekan, jak zmínil výše Jaroslav?nikdy jsem o tom neslyšela..děkuji a hodně zdaru zahrádce a hlavně vláhu!!Verča

Marek Kvapil 6. 11. 2018 - 22:18

Dobrý den, Veroniko, všim jsem si Vašeho komentáře až nyní, začátkem listopadu, tak to pro Vás již zřejmě nebude zcela aktuální, ale přece jen si dovolím reagovat: Z partenokarpických odrůd se semena dají získat také, ale budou jen v „opylených“ plodech, protože tyto odrůdy nasazují plody i bez opylení a tvorby semen, což je výhoda při pěstování ve skleníku. Nehybridní nepartenokarpické odrůdy okurek tvoří v každém plodu semena, mají ale obvykle nevýhodu nižší násady samičích (plodných) květů a výnosy jsou závislé na opylení. Zaštípnutím hlavního výhonu lze násadu samičích květů na postranních výnonech podpořit. Týká se to právě i odrůdy Dekan.

Nelze komentovat.